Gammal nyhet
Den här nyheten publicerades 17 augusti 2012 och är kanske inte aktuell längre.

Publicerad: 17 augusti 2012 09.14

Ny organisation inom förskola och skola

Publicerad: 17 augusti 2012
Attraktiv skola i Götene Kommun
Från augusti månad har förskolan och skolan en ny organisation. Sektor Välfärd Barn och unga har ansvar för Förskola/Skola. Där ingår förskola, grundskola, fritidshem, gymnasieskola, vuxenskola och elevhälsa.

Förskolans enheter


Prästgårdsängens förskolor/Hällekis förskola
Förskolechef
Lena Edholm
Telefon: 0511-38 61 30
E-post: lena.edholm@gotene.se

Prästgårdsängens förskolor
Hällekis förskola

Ljungsbackens förskola/Lundsbrunns förskola Lillelunda
Förskolechef
Janne Svensson
Telefon: 0511-38 64 58
E-post: janne.svensson@gotene.se

Ljungsbackens förskola
Lundsbrunns förskola Lillelunda

Källby förskola/Pedagogisk omsorg/Nattomsorg
Förskolechef
Kerstin Torstensson
Telefon: 0511-38 65 40
E-post: kerstin.thorstensson@gotene.se

Källby förskola
Pedagogisk omsorg/nattomsorg

Skolans enheter


Fornängsskolan och Västerbyskolan
Rektor
Pernilla Engqvist-Widegren
Telefon: 0511-38 61 72
E-post: pernilla.widegren@gotene.se

Rektor
Tomas Eriksson
Telefon: 0511-38 61 90
E-post: tomas.eriksson@gotene.se

Fornängsskolan
Västerbyskolan

Prästgårdsskolan och Hällekis skola
Rektor
Gunnar Nordlie
Telefon: 0511-38 61 56
E-post: gunnar.nordlie@gotene.se

Biträdande rektor
Tuula Löfborg
Telefon: 0511-38 61 29
E-post: tuula.lofborg@gotene.se

Prästgårdsskolan
Hällekis skola

Ljungsbackensskolan och Lundsbrunns skola Lundabyn
Rektor
Bengt-Åke Gindemo
Telefon: 0511-38 61 85
E-post:  bengtake.gindemo@gotene.se

Biträdande rektor
Maria Westberg
Telefon: 0511-38 67 11
E-post: maria.westberg@gotene.se

Ljungsbackenskolan
Lundsbrunns skola Lundabyn

Källby Gård
Rektor
Elisabeth Andersson Hult
Telefon: 0511-38 65 11
E-post: elisabeth.anderssonhult@gotene.se

Källby Gårds skola

Elevhälsan
Enhetschef
Margareta Holmberg
Telefon: 0511-38 63 04
E-post: margareta.holmberg@gotene.se

Vuxenutbildning
Götene kommun och Lidköpings kommun samarbetar kring vuxenutbildning.

Sektor Välfärd


Läs mer om Sektor Välfärds ansvarsområden

Var det här informationen du sökte?


För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.
Hur vill du bli kontaktad?


Tack för att du hjälper oss!