Lyssna

Kulturcafé med vernissage: Tony Roos - 30 mars

Foto på en målning som föreställer grönt gräs och björkar.Förstora bilden

Kvällens kulturcafé med vernissage bjuder på musikuppträdande i biblioteket, konstnärssamtal och fika. Välkommen!

Kulturcafé

Tid: Måndagen den 30 mars klockan 18.00

Plats: Götene konstrum, Centrumhuset i Götene.

Program för kvällen:

  • 18.00 Musikuppträdande i biblioteket med Peter Janson och Helena Ek.
  • Cirka 19.00 Konstnärssamtal i konstrummet följt av café.

Om Tony Roos

”I mitt måleri vill jag förmedla en känsla av verkligheten, jag kallar måleriet modern realism. Oavsett om naturen, byggnader, interiörer, människor med mera upplevs som ”ful” ovanligt ”vacker”. Realismen skildrar, i korthet, verkligheten i så hög grad som möjligt, så som jag ser den. I mitt måleri har ljuset, kontraster och ett kraftfullt måleri stor betydelse för helheten i uppbyggnaden av motiven. Som målande konstnär är jag att betrakta som traditionell i syfte att växa med måleriet ju äldre jag blir.”

Tony Roos är grafikern som bytte spår och numera ägnar sig mest åt oljemåleri efter att ha fortsatt utbilda sig på Hovedskous Målarskola. Han har också startat ateljékollektiv i Göteborg, gjort gestaltningsuppdrag och har hela Norden som arbetsfält.

Om Peter Janson och Helena Ek

Poetiska tonsättningar som vävs samman med jazzens improvisation och folkmusikens traditioner.

Jazz och improvisationsmusikern Peter Janson och Helena Ek, känd för sina tolkningar av tidig musik och folkmusik presenterar programmet Ja tack!”.

Två musikers världar och uttryck möts.Här väljer duon Helena Ek & Peter Janson att låta olika tiders poesi och musik att krocka, berika varandra – eller sammansmälta till något nytt, självklart och spännande. Tonsättningar av poeter som Lina Ekdahl, Bruno K Öijer, Kristina Lugn och Sonja Åkesson blandas med jazz och folkmusik.

Helena Ek, sång, har en bred repertoar men har framförallt gjort sig ett namn inom äldre tiders musik. Förutom samarbete med barockensembler i Europa har hon arbetat med några av de främsta musikerna i genren. I Japan har hon turnerat flera gånger såväl som i stora delar av Europa. Hon har spelat in radio och TV och finns representerad på skivor med musik från renässans och barock.

Peter Janson, kontrabas, har varit verksam på den svenska och internationella jazz och improvisationsscenen i över 30 år. Peter har turnerat i de flesta av Europas länder såväl som i Amerika. Han är väl representerad på åtskilliga skiv, TV och radioinspelningar och har hyllats genom åren, av recensenter i Sverige och utomlands, för sin formidabla teknik och kreativitet.

En man spelar på en kontrabas, bredvid står en leende kvinna.

Musikerna Peter Janson och Helena Ek.

Arrangör:

Götene konstförening i samarbete med Götene kommun, NBV och Sveriges Konstföreningar.

Utställningen pågår 30 mars till 23 april.

Relaterade sidor

Var det här informationen du sökte?

För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.

Hur vill du bli kontaktad?

Tack för att du hjälper oss!