Lyssna

Publicerad klockan .

Barnkultur på Kinnekulle: Dansteaterföreställningen Tajming - 23 augusti

Tajming är en föreställning som pendlar mellan vältajmad ordning och total otakt. Här blir ljud och musik inte enbart ackompanjemang, utan även det som driver föreställningen framåt. Välkomna på familjeföreställning i Folkets hus i Hällekis.

Två personer är på en mörk scen med olika verktyg.Förstora bilden

Genom en blandning av exakta rytmer och lekfull koreografi skapas mönster som ibland är i samspel, ibland i disharmoni. Det blir tävling och samarbete, lek och precision – och en föreställning där magin uppstår när allt faller på plats som kugghjulen i ett klockverk.

Om evenemanget

Tid: Söndagen den 23 augusti klockan 14.00.

Speltid: 40 minuter plus efterföljande workshop och fika.

Plats: Folkets hus i Hällekis.

Biljetter: 50 kronor, köps via nortic eller Medborgarkontoret i Götene 0511-38 60 00. Fika ingår i biljettpriset.

Arrangör: Folkets hus i Hällekis med stöd av Kulturen i Götene.

Sagt om föreställningen:
"Det är imponerande att följa hur de två i sina turer får alla skruvar och muttrar på plats. Sällan gestaltas arbete i dans, men här finns ett utomordentligt exempel. En hyllning till samarbetet."

"Har du chansen ska du inte missa ett besök bara för att du har passerat skolåldern."

Var det här informationen du sökte?

För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.

Hur vill du bli kontaktad?

Tack för att du hjälper oss!