Lyssna

Publicerad klockan .

Jul på Hellekis Säteri - 6-8 november

I den här fantastiska miljön med sin vidunderliga utsikt och spännande historia anordnas en av landets mest stämningsfyllda julmässor.

Stor gul herrgård.Förstora bilden

Datum: 8-10 november

Plats: Hellekis Säteri

Öppettider:

  • Fredag 8 november klockan 11.00-18.00
  • Lördag 9 november klockan 10.00-18.00
  • Söndag 10 november klockan 10.00-16.00

Entré: 100 kronor per person, barn under 12 år fri entré i målsmans sällskap. Parkering ingår.

Köp biljett på: Biljett kan köpas på plats med kort och kontanter eller via Nortic.se

Arrangör: Svenska Slottsmässor

Jul på Hellekis Säteri

Själva mässan hålls i de rustikt charmiga hallarna, smedjan, finstallet, vagnslidret och gårdens växthus. Här hittar du över 70 av landets bästa hantverkare och det de skapar. Allt är handgjort och säljs direkt av hantverkarna själva.

Missa inte den välfyllda matboden med julbordets alla delikatesser. Här finns något för alla smaker, oavsett om du föredrar ost, fisk, korv eller vilt. Eller som vi, alltihop. Ofta vidareförädlar mathantverkarna råvaror från den egna gården.

Hellekis historia går tillbaka ända till 1200-talet, då under Folkungaätten. Här vid Vänerns strand finns hamnen som användes av Tulles sjörövare, men senare för utskeppning av kalksten och inskeppning av besökare till det fagra Kinnekulle. Under mer än tre sekel ägde Hellekis av den gamla ätten Posse.

Mer information om evenemanget hittar du på Svenska Slottsmässors hemsida.

Var det här informationen du sökte?

För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.

Hur vill du bli kontaktad?

Tack för att du hjälper oss!