Lyssna

Bokcirklar

På biblioteket finns det olika bokcirklar och bokklubbar både för barn och vuxna. Vi kan också vara ett stöd till er som har en egen bokcirkel.

Bokklubbar för Barn och Unga

Vi har flera bokklubbar för barn i olika åldrar.

Bokcirklar för vuxna

Vi har en tyst bokcirkel, i denna har vi först en timmes tyst läsning i lugn och ro där alla får läsa vad de vill, följt lite tid för de som vill att diskutera vad de läst.

Vi har också ett språkcafé för dig som vill träna på och bli bekväm med att prata svenska.

Har ni en egen bokcirkel

Biblioteket kan stötta er som har egna bokcirklar. Vi kan besöka er bokcirkel med boktips och hjälpa er att hitta nästa bok att läsa. Vi kan också hjälpa er att reservera flera exemplar av boken ni ska läsa.

Vi har några bokcirklar som möts i bibliotekets lokaler. Det kan finnas möjlighet för fler att använda bibliotekets lokaler så länge dag och tid inte krockar med övrig verksamhet. Kom in och fråga!

 

Relaterade sidor

Var det här informationen du sökte?

För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.

Hur vill du bli kontaktad?

Tack för att du hjälper oss!