Publicerad klockan .
Delar av Hagagatan stängs av när badhusbygget kräver utrymme
Nu har bygget av badhuset kommit in i nästa fas. Det är dags för de förtillverkade väggelementen att komma på plats. För det behövs stora byggkranar som kräver stort utrymme att stå. Det innebär att delar av Hagagatan, det vill säga vägen ner till den nya parkeringen vid Västerby förskola och idrottsplatsen, stängs av helt för trafik från och med 17 november.
Vägavstängningen gäller från vecka 47-50, det vill säga måndag den 17 november till fredag 12 december.
För den som ska till förskolan eller idrottsplatsen finns en tillfällig parkering och avlämningsyta på Duvgatan istället.
Vi ber om överseende för att det blir lite bökigare i området en tid framöver. Vi ser alla fram emot att få det nya badhuset på plats!
Frågor
Undrar du över något är du välkommen att kontakta:
Åsa Eklund, kultur- och fritidschef
E-post: asa.eklund@gotene.se
Dela
Var det här informationen du sökte?
Tack för att du hjälper oss!

%20badhus_omledning_red.webp)