Gammal nyhet
Den här nyheten publicerades 1 december 2010 och är kanske inte aktuell längre.

Publicerad: 1 december 2010 13.30

Ledamöter och ersättare i styrelse och nämnder från 1 januari 2011

Publicerad: 1 december 2010
Åke Fransson (s), ordförande och Johnny Johansson (c), vice ordförande i kommunfullmäktige.

Åke Fransson (s), ordförande och Johnny Johansson (c), vice ordförande i kommunfullmäktige. Klicka på bilden för att förstora.

Vid kommunfullmäktiges sammanträde 29 november valdes ledamöter och ersättare i kommunstyrelsen, nämnder och beredningar med mera.
Revisorer 2011-2014
NamnParti
Jan-Olof KarlssonC
Ordförande 
Broby, Brunnstorp 
533 93 KÄLLBY 
  
Berndt HolgerssonM
Bengt Grossgården 
533 91 GÖTENE 
  
Kristina DahlströmS
Vice ordförande 
Årnäs, Torsmadsvägen 28 
542 75 MARIESTAD 
  
Mikael LarssonS
Västra Torsgatan 62 
533 33 GÖTENE 
  
Inger KindbergS
Stenåldersgatan 14 
533 31 GÖTENE 
kommunstyrelsen 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Kenth SelmossonSTobias DavidssonS
Ordförande   
Västra Torsgatan 58 Linnégatan 5 G 
533 33 GÖTENE 533 30 GÖTENE 
    
Anders MånssonGfClemens NordentoftGf
Förste vice ordförande   
Hökaskog, Persbo Kinnekulle Brunnstorp 
533 92 LUNDSBRUNN 533 94 HÄLLEKIS 
    
Ann-Marie Widegren,MNiina RäihäM
Andre vice ordförande   
Ledsjövägen 32 Holmestadsvägen 43 
533 72 LUNDSBRUNN 533 91 GÖTENE 
    
Peter WirtbergMLennart SkarpM
Husaby Apelås Bronsåldergatan 28 
533 95 GÖTENE 533 31 GÖTENE 
    
Susanne AnderssonCLars-Erik SvahnC
Hangelösa Andersbo Ledsjövägen 28 
533 92 LUNDSBRUNN 533 72 LUNDSBRUNN 
    
Andreas WändahlFpPer WennerbergFp
Friggagatan 7 Smedjevägen 9 
533 33 GÖTENE 533 73 KÄLLBY 
    
Marcus BrohedeKdPeter LagerKd
Baldersgatan 10 Häckgatan 9 
533 33 GÖTENE 533 34 GÖTENE 
    
Margareta HerbertssonSStina PerssonS
Smedjevägen 1 A Vinkelgatan 21 A 
533 73 KÄLLBY 533 32 GÖTENE 
    
Lars-Inge BlySBjörn Cavalli-BjörkmanS
Holmestad Ekedalen Blombergs Egendom 
533 91 GÖTENE Mejeriflygeln 
  533 93 KÄLLBY 
    
Linda LegendiSAnne-Charlotte GrananderS
Fibulagatan 4 B Friggagatan 16 
533 31 GÖTENE 533 33 GÖTENE 
    
Eva-Lena ÖmanVFredrik LarssonS
Stenbacksvägen 12 Kinnegatan 4 
533 74 HÄLLEKIS 533 32 GÖTENE 
    
Anders JohanssonMpSebastian Varas TorresMp
Sjökvarnsvägen 13 Ringvägen 3 
533 73 KÄLLBY 533 32 GÖTENE 
    
Johan MånssonGfLilian SvenssonGf
Hökaskog Perbo  Hökaskog Perbo  
533 92 LUNDSBRUNN 533 92 LUNDSBRUNN 
Individnämnden 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Åsa KarlssonSUlrica KarlssonS
Ordförande   
Valhallagatan 9 Smedmans Väg 4 
533 33 GÖTENE 533 73 KÄLLBY 
    
Anna DalströmCLars WaldefeldtM
Vice ordförande   
Holmestad Raggagården Kittelgatan 14 
533 91 GÖTENE 533 31 GÖTENE 
    
Britta OlssonKdLars JonegårdFp
Stenyxegatan 6 Kinne-Kleva Ledsgården 
533 31 GÖTENE 533 96 GÖTENE 
    
Lena MorinVRoger ÅkerbladS
Hemvägen 5 Sandtorp 9 
533 30 GÖTENE 533 96 GÖTENE 
    
Ylva WerjefeldtGfGunilla SundbeckGf
Källby Hellekisgården 2 Fullösa Solhem 
533 93 KÄLLBY 533 96 GÖTENE 
Miljö- och bygglovnämnden 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Ulf SvenssonGfBengt Karlsson 
Ordförande Kinne-Kleva, Sjustjärnan 5 
Sjösätersvägen 13 533 96 GÖTENE 
533 74 HÄLLEKIS   
    
Håkan GustafssonCDaniel KlassonKd
Vice ordförande   
Hangelösa, Jönsegården Holmestadvägen 9 
533 92 LUNDSBRUNN 533 97 GÖTENE 
    
Fredrik HallenbergMMargareta PalmqvistFp
Holmestadvägen 71 Flädervägen 12 
533 91 GÖTENE 533 72 LUNDSBRUNN 
    
Jan DahlSMonika SvenssonS
Lidköpingsvägen 25 Parkgatan 11 Lgh 0131 
533 32 GÖTENE 532 32 GÖTENE 
    
Mats LarssonSAnders OlssonS
Näckrosstigen 2 Fiolgatan 6 
533 73 KÄLLBY 533 34 GÖTENE 
Götene kommuns ledamöter och ersättare i Skara-Götene gemensamma utförarstyrelse för service och teknik 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Clemens NordentoftGf  
Förste vice ordförande   
Kinnekulle Brunnstorp   
533 94 HÄLLEKIS   
    
Kerstin KarlssonSNina StadlingS
V Torsgatan 41 Galeasgatan 4 
533 33 GÖTENE 533 73 KÄLLBY 
    
Gustaf HamiltonS  
Skattegården Sil   
533 96 GÖTENE   
    
Owe RosenbergMJoakim LöfkvistFp
Tredje vice ordförande   
Torggatan 7 B  Österplana Solhaga 
533 30 GÖTENE 533 94 HÄLLEKIS 
    
Lars-Erik SvahnC  
Ledsjövägen 28   
533 72 LUNDSBRUNN   
Götene kommuns ledamöter och ersättare i Skara-Götene Räddningsnämnd 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Ove KarlssonSRoger ÅkerbladS
Vice ordförande   
Valhallagatan 9 Sandtorp 9 
533 33 GÖTENE 533 96 GÖTENE 
    
Gun GustafssonSGöran GustafssonS
Parkgatan 11 Kinne Vedum, Kärrhagen 
533 32 GÖTENE 533 97 GÖTENE 
    
Andreas WändahlFpLars WidegrenM
Friggagatan 7 Ledsjövägen 32 
533 33 GÖTENE 533 72 LUNDSBRUNN 
Valnämnd 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Ove KarlssonSEva-Lena ÖmanV
Ordförande   
Valhallagatan 9 Stenbacksvägen 12 
533 33 GÖTENE 533 74 HÄLLEKIS 
    
Lennart SkarpMElisabeth NilssonM
Vice ordförande   
Bronsåldersgatan 28 Hangelösa, Bengtsgården 4 
6533 31 GÖTENE 533 72 LUNDSBRUNN 
    
Linda LegendiSConny PeterssonS
Fibulagatan 4 B Bollgatan 8 
533 31 GÖTENE 533 34 GÖTENE 
    
Lars-Inge BlySFredrik LarssonS
Holmestad Ekedalen Kinnegatan 4 
533 91 GÖTENE 533 32 GÖTENE 
    
Lars JanssonGfUlf SvenssonGf
Västergatan 40 Sjösätersvägen 13 
533 33 GÖTENE 533 74 HÄLLEKIS 
    
Monica HolmFpMorgan ÖhmanKd
Vinbärsvägen 2 Fågelstigen 4 
533 72 LUNDSBRUNN 533 33 GÖTENE 
    
Bengt JohanssonCAnnica JohanssonC
Valhallagatan 6 Vättlösa Sandbäck 
533 33 GÖTENE 533 91 GÖTENE 
Överförmyndarverksamheten 2011-2014
OrdinarieErsättare
Leif AbrahamssonJörgen Augustsson
Idungatan 2Lokegatan 2
533 33 GÖTENE533 33 GÖTENE
Barn- och ungdomsberedningen 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Robert LundkvistSBengt BrorssonS
Beredningsledare   
Köpmannagatan 6 Kinnegatan 8 
533 72 LUNDSBRUNN 533 32 GÖTENE 
    
Isabella CarlenKdKristian RibberheimKd
Vice beredningsledare   
Västergatan 23 Götgatan 38 
533 32 GÖTENE 533 33 GÖTENE 
    
Gunnar GustafssonMOlga MörkM
Myråsen, Östermalm Villa Järneklev 
533 92 LUNDSBRUNN 533 93 KÄLLBY 
    
Ulrika DurkSStina PerssonS
Björsgårdsvägen 12 E Vinkelgatan 21 A 
533 73 KÄLLBY 533 32 GÖTENE 
    
Conny PeterssonSLinus KarlssonS
Bollgatan 8 Valhallagatan 9 
533 34 GÖTENE 533 33 GÖTENE 
    
Kenneth WiklundSOve NordströmV
Husaby Stenhagen Björsgårdsvägen 1 B 
533 95 GÖTENE 533 73 KÄLBY 
    
Marita LarssonCLisa AnderssonC
Göttorp Sörgården Hangelösa, Andersbo 
533 95 GÖTENE 533 92 LUNDSBRUNN 
    
Håkan ErnklevFpTorbjörn J NilssonMp
Ledsjövägen 8 Husaby kyrkby, Hagaborg 
533 72 LUNDSBRUNN 533 95 GÖTENE 
    
Lars JanssonGfJohan MånssonGf
Västergatan 40 Hökaskog Perbo  
533 33 GÖTENE 533 92 LUNDSBRUNN 
Samhällsbyggnadsberedningen 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Marita HellqvistSIng-Britt LingmanS
Beredningsledare   
Björsgårdsvägen 16 D Stenåldersgatan 18 
533 73 KÄLLBY 533 31 GÖTENE 
    
Monica HolmFpPer WennerbergFp
Vice beredningsledare   
Vinbärsvägen 2 Smedjevägen 9 
533 72 LUNDSBRUNN 533 73 KÄLLBY 
    
Per TorstenssonSGustav HamiltonS
Hästhovsvägen 3 Skattegården Sil 
533 74 HÄLLEKIS 533 96 GÖTENE 
    
Ulrica KarlssonSMartin JohanssonS
Smedmans Väg 4 Gammelstadsvägen 3 
533 73 KÄLLBY 533 73 KÄLLBY 
    
Timo NiskanenSRoland JohanssonS
Norra Skaraborgsgatan 21  Järnåldersgatan 32 
533 30 GÖTENE  533 31 GÖTENE 
    
Jan FahlgrenMMagnus JohanssonM
Årnäs, Torsmadsvägen 22 Hangelösa, Pukaregården 
542 75 MARIESTAD 533 92 LUNDSBRUNN 
    
Kjell GustavssonCEddie OlssonMp
Göttorp, Lars Bengtsgården Skagen, Skagelund 
533 95 GÖTENE 533 94 HÄLLEKIS 
    
Hasse AnderssonKdArnold CedvingKd
Källgatan 2 Blomberg, Rangtorp 
533 33 GÖTENE 533 93 KÄLLBY 
    
Clemens NordentoftGfPatrik OtterstenGf
Kinnekulle Brunnstorp Linnégatan 5 E 
533 94 HÄLLEKIS 533 30 GÖTENE 
Vuxenberedningen 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Åsa KarlssonSUlla AndrenS
Beredningsledare   
Valhallagatan 9 Kårtorp, Sandstugan 
533 33 GÖTENE 533 97 GÖTENE 
    
Christina FribergCKerstin AronssonC
Vice beredningsledare   
Pilgatan 3 Broby, Rasegården 
533 34 GÖTENE 533 93 KÄLLBY 
    
Lennart BorgSKristoffer BergströmS
Götgatan 17 Blåsippsvägen 3  
533 32 GÖTENE 533 74 HÄLLEKIS 
    
Ann-Charlotte GrananderSMona ArnessonS
Friggagatan 16 Vättlösa Kyrkby Stommen 1  
533 33 GÖTENE 533 91 GÖTENE 
    
Björn Cavalli-BjörkmanSJan-Olof BockS
Blombergs Egendom, Mejeriflygeln Sjögrässtigen 21  
533 93 KÄLLBY 533 73 KÄLLBY 
    
Lars WaldefeldtMKerstin WiklundMp
Kittelgatan 14 Hagalund 
533 31 GÖTENE 533 91 GÖTENE 
    
Ewa JohanssonKdIngemar EkeroosKd
Frejgatan 5 Fredengatan 24 
533 33 GÖTENE 533 33 GÖTENE 
    
Margareta PalmqvistFpMarita HirschbergFp
Flädervägen 12 Kittelgatan 3 C 
533 72 LUNDSBRUNN 533 31 GÖTENE 
    
Gunilla SundbeckGfYlva WerjefeldtGf
Fullösa Solhem Källby, Hellekisgården 2 
533 96 GÖTENE 533 93 KÄLLBY 
AB Götenebostäder 2011-2015

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Christina RaudSConny PetterssonS
Ordförande   
Hökgatan 16 Bollgatan 8 
533 33 GÖTENE 533 34 GÖTENE 
    
Arnold CedvingKdClaes-Göran HolmFp
Vice ordförande   
Blomberg, Rangtorp Vinbärsvägen 2 
533 93 KÄLLBY 533 72 LUNDSBRUNN 
    
Lars WidegrenMFredrik AronssonC
Ledsjövägen 32 Broby Karstorp 3 
533 72 LUNDSBRUNN 533 93 KÄLLBY 
    
Ulrika CarlssonSCatarina ÅkerbladS
Smedmans Väg 4 Sandtorp 9 
533 73 KÄLLBY 533 96 GÖTENE 
    
Bengt KarlssonGfFredrik LarssonS
Kinne-Kleva, Sjustjärnan 5 Kinnegatan 4 
533 96 GÖTENE 533 32 GÖTENE 
Götene Vatten och värme AB 2011-2015

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Anders MånssonGfPeter LegendiS
Ordförande   
Hökaskog Persbo Fibulagatan 4 B 
533 92 LUNDSBRUNN 533 31 GÖTENE 
    
Mats LarssonSSvante LindqvistMp
Näckrosstigen 2 Vättlösa Stora Fårvallsslätten 1 
533 73 KÄLLBY 533 91 GÖTENE 
    
Kjell-Åke HanssonS  
Husaby Stubbesgården   
533 96 GÖTENE   
    
Eva-Lena ÖmanV  
Stenbacksvägen 12   
533 74 HÄLLEKIS   
    
Peter WirtbergM  
Husaby Apelås   
533 95 GÖTENE   
    
Olof JansonC  
Vice ordförande   
Kinne-Vedum Kårtorp   
533 97 GÖTENE   
    
Per WennerbergFp  
Smedjevägen 9   
533 73 KÄLLBY   

Götene Industrier AB 2011-2014


Valberedningen föreslår att valen av ledamöter, ersättare och presidium till Göteneindustrier AB utgår vid Kommunfullmäktige 29 november 2010.

Dessa val behöver inte göras förrän till bolagsstämman i april varför valberedningen föreslår att de utgår.

Destination Läckö-Kinnekulle AB 2011-2014


Valberedningen föreslår att valen av ledamöter, ersättare och presidium till Destination Läckö Kinnekulle AB utgår vid Kommunfullmäktige 29 november 2010.

Valberedningen önskar mer information hur den nya styrelsen har nominerats.

Nämndemän 2011-2014

Namn

Parti

Grethe BertilssonM
Fullösa, Lillegården 
533 96 GÖTENE 
  
Kerstin AronssonC
Broby, Rasegården 
533 93 KÄLLBY 
  
Inger KindbergS
Stenåldersgatan 14 
533 31 GÖTENE 
  
Fredrik LarssonS
Kinnegatan 4 
533 32 GÖTENE 
  
Vakant 
Skaraborgs Tingsrätt har i skrivelse 2010-10-14 och 2010-09-24 hemställt om att kommunerna utser fem nämndemän.
Gode män enligt fastighetsbildningslagen 2011-2014

Namn

Parti

Tätort/glesbygd

 
Tore AronssonCGlesbygd 
Broby, Rasegården   
533 93 KÄLLBY   
    
Lars WidegrenMTätort 
Ledsjövägen 32   
533 72 LUNDSBRUNN   
    
Bengt KlingMp  
Bergsgården   
533 94 HÄLLEKIS   
    
Inger KindbergS  
Stenåldersgatan 14   
533 31 GÖTENE   
    
Mats LarssonS  
Näckrosstigen 2   
533 73 KÄLLBY   
    
Jan DahlS  
Lidköpingsvägen 25   
533 32 GÖTENE   
Länsstyrelsen har i skrivelse 2010-11-12 tillskrivit kommunerna om att utse 6 Godemän vid lantmäteriförättningar varav tre skall vara för tätortsfrågor och tre för jordbruks- eller skogsbruksfrågor.

Huvudmän i Sparbanksstiftelsen Skaraborg och Lidköping Sparbank 2011-2014


Valberedningen föreslår att valen av huvudmän i Sparbankstiftelserna utgår vid Kommunfullmäktige 29 november 2010.

Sparbankstiftelsen Skaraborg har i skrivelse inkommen 2010-11-25 meddelat mer kring valet av huvudmän. Ordinarie stämma 2011 äger rum 11 april och man behöver besked senast 2011-03-01 om kommunfullmäktiges val.

Kommunens representanter i Skaraborgs kommunalförbunds fullmäktige 2011-2014


Valberedningen föreslår att dessa val utgår från kommunfullmäktiges sammanträde 29 november för ytterligare beredning.
Förbundsdirektionen för GöLiSka-It – ledamot och ersättare 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Johan MånssonGfPeter LagerKd
Hökaskog, Persbo Häckgatan 9 
533 92 LUNDSBRUNN 533 34 GÖTENE 

Val av revisionsuppdrag


Valberedningen föreslår att följande val utgår från Kommunfullmäktiges sammanträde 29 november i avvaktan på att revisorerna fördelar uppdragen mellan sig;
  • 52) AB Götenebostäder revisorer
  • 53) Götene Vatten och Värme AB revisorer
  • 54) Götene Industrier AB revisorer
  • 55) Kommunalförbundet GöLiSka-It revisorer
  • 56) Revisorer Stiftelsen Carlavägen
  • 57) Destination Läckö- Kinnekulle — revisor
  • 58) Revisorer övriga stiftelser, organ med mera

Husaby och Kinne hemvärnsområde

- k

ontaktperson


Valberedningen föreslår att ärendet utgår från kommunfullmäktige den 29 november eftersom valet sker i Kommunstyrelsen.

Götene jaktvårdsdistrikt - kontaktperson


Valberedningen föreslår att ärendet utgår från kommunfullmäktige den 29 november eftersom valet sker i Kommunstyrelsen.

Kommittéer för utdelning av fondmedel


Valberedningen beslutar att återkomma till senare kommunfullmäktigesammanträde med förslag till kommittéer för utdelning av fondmedel.
 
Valberedningen föreslår att nuvarande ledamöters mandat förlängs till mars månads utgång 2011.
 
Vid genomgång av nuvarande kommittéer för utdelning av fondmedel uppstår frågan om hur vi skall kontakta dessa för att konrollera om de vill kvarstå i uppdraget.

Förslag framföres att uppdraga åt sekreteraren att tillskriva alla som under nuvarande mandatperiod har uppdrag i kommittéer för utdelning av fondmedel och efterhöra om de vill bli omvalda.

Vänerns vattenråd 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Lars JanssonGfArnold CedvingKd
Västergatan 40 Blomberg, Rangtorp 
533 33 GÖTENE 533 93 KÄLLBY 
Vattenrådet – Vänerns sydöstra tillflöden, tidigare Lidan Nossans vattenvårdsförbund- ombud på Rådsstämman 2011-2014

Ombud

    

Namn

Parti

   
Lars JanssonGf   
Västergatan 40    
533 33 GÖTENE    
     
Jan FahlgrenM   
Årnäs, Torsmadsvägen 22    
542 75 MARIESTAD    
Fiskevårdsområden Mariedalsån och Sjöråsån – kommunal representant 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

   

Namn

Parti

Namn

Parti

  
Anders MånssonGfVakant   
Persbo, Hökaskog     
533 92 LUNDSBRUNN     
Stiftelsen Råbäcks Mekaniska Stenhuggeri 2011-2014

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Håkan GustafssonCJan FahlgrenM
Hangelösa, Jönsegården Årnäs, Torsmadsvägen 22 
533 92 LUNDSBRUNN 542 75 MARIESTAD 
    
Lars-Inge BlySÅke FranssonS
Holmestad Ekedalen Törnsäter Rosengården 
533 91 GÖTENE 533 94 GÖTENE 

Tillväxt Västra Skaraborg


Valberedningen förslår att ärendet utgår eftersom det numer är ett utskott till Kommunalförbundet.

Vänerting


Valberedningen förslår att ärendet utgår eftersom det utses av Kommunstyrelsen.

Kommunens företrädare vid bolags- och föreningsstämmor


Som kommunens ombud att företräda kommunens aktier vid bolagsstämmor och andra föreningsstämmor 2011-2014 väljes Kommunfullmäktiges ordförande som ordinarie med Kommunstyrelsens ordförande och andre vice ordförande som ersättare.

Rådet för Trygghet och folkhälsa


Valberedningen förslår att ärendet utgår och tas vid senare sammanträde.

Ägarrådet Skaraborgs kommunaltrafik


Valberedningen förslår att ärendet utgår och tas vid decembersammanträdet.

Var det här informationen du sökte?


För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.
Hur vill du bli kontaktad?


Tack för att du hjälper oss!