Lyssna

Publicerad klockan .

Så undviker du lukt och flugor i matavfallskärlet under sommaren

När det är varmt ute ökar risken för lukt och fukt i matavfallskärl, men skapar även idealiska förhållanden för flugor och deras larver. Här får du några enkla tips på hur du hanterar ditt matavfall för att undvika detta.

Håll avfallet torrt

  • Flugor gillar att lägga ägg i fuktigt matavfall. Torrskala därför sådant som potatis och morötter direkt ned i matavfallspåsen och låt blött matavfall som kaffefilter rinna av först. Torrt matavfall luktar dessutom mindre.
  • Använd den särskilda påshållaren så att matavfallet luftas.
  • Om du har problem med blött matavfall kan du lägga ned lite hushållspapper i botten av påsen eller använda dubbla påsar.

Stäng påsarna och byt ofta

  • Det viktigaste för att förhindra flugor från att lägga ägg i avfallet är att stänga matavfallspåsarna ordentligt. Var därför noggrann med att inte fylla papperspåsarna för mycket.
  • Istället för att låta påsarna bli överfulla, byt dem oftare. Det minskar risken för att de går sönder och släpper ut lukt och lockar till sig flugor.
  • Se till att locket på ditt avfallskärl är helt stängt för att förhindra att fåglar och andra skadedjur kommer åt innehållet.

Skölj eller frys in illaluktande matrester

  • Skölj av rester som räk- och kräftskal i kallt vatten och lägg dem i dubbla, väl förslutna påsar. Om möjligt, frysförvara dem tills det är dags för tömning.

Låt kärlet stå i skugga

  • Om möjligt, ställ ditt avfallskärl på en skuggig plats för att minska risken för dålig lukt och skadedjur.

Rengör kärlet

  • Skölj ur eller tvätta avfallskärlet regelbundet. Det tar bort matrester och minskar risken för dålig lukt och skadedjur.

Gör din egen ättikslösning

  • Spreja kärl, kanter och lock med en lösning av 1 deciliter ättika (24%), 4 deciliter vatten och några droppar diskmedel. Detta motverkar både flugor och dålig lukt. Upprepa gärna under året.

Kontakt

Avfall och Återvinning Skaraborg
Telefon: 0500-49 81 85
E-post: info@avfallskaraborg.se

Var det här informationen du sökte?


För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.
Hur vill du bli kontaktad?


Tack för att du hjälper oss!