Lyssna

Publicerad klockan .

Helikopterkvistning av träd längs med Kinnekullebanan den 8–9 november 2025

På uppdrag av Trafikverket kommer flera träd nära järnvägen kvista (beskäras) från Hällekis till Lidköping. Detta kan medföra en del flygbuller.

Tågräls genom vacker natur.Förstora bilden

Klicka för att förstora.

Lördag och söndag den 8-9 november 2025 kommer Ansjö Skog och Markkonsult AB på uppdrag av Trafikverket utföra underhållsåtgärder längs med järnvägen mellan Hällekis och Lidköping.

Träd som riskerar att påverka järnvägen kommer kvistas, alltså beskäras av en helikopter. På grund av fallande kvistar och träddelar ombeds allmänheten att inte vistas i närheten av helikoptern under pågående kvistning. Berörda fastighetsägare har fått information om detta.

Helikoptern kommer att göra överflygning på en relativt låg höjd med ett starkt flygbuller som följd. Ansjö Skog och Markkonsult AB ber därför markägare eller arrendatorer att höra av sig till dem om man har bullerkänsliga djur som till exempel hästar senast den 7 november 2025.

Telefon: 063-14 58 10
E-post: info@ansjo.se

Var det här informationen du sökte?

För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.

Hur vill du bli kontaktad?

Tack för att du hjälper oss!