Räddningstjänst

Vid akut läge ring SOS alarm på telefon: 112

Räddningstjänsterna Skara-Götene och Falköping-Tidaholm bildar från och med 1 januari 2017 gemensam organisation och nämnd och byter namn till Samhällsskydd Mellersta Skaraborg.

Myndighetsadress:

Samhällsskydd Mellersta Skaraborg
Midfalegatan 4
521 41 Falköping

E-post: raddning@falkoping.se

Telefonväxel dagtid: 0515-88 58 00
Telefonväxel övrig tid: 0515-88 58 80

Läs mer på www.falkoping.se/raddningstjansten (nytt fönster)länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kontakta oss

Förvaltningschef Stefan Swenson
Telefon: 0515-88 58
E-post: stefan.swenson@falkoping.se

Räddningschef Roger Almgren
Telefon: 0515-88 58 15
E-post: roger.almgren@falkoping.se

Enhetschef beredskap Christer Olofsson
Telefon: 0515-88 58 02
E-post: christer.olofsson@falkoping.se

Enhetschef Teknik och fastighet Christer Hultcrantz
Telefon: 0515-88 58 07
E-post: christer.hultcrantz@falkoping.se

Chef förebyggande avdelningen Johan Hjortsberg
Telefon: 0515-88 58 03
E-post: johan.hjortsberg@falkoping.se

Enhetschef Stöd och utveckling Christian Carlsson
Telefon: 0515-88 58 13
E-post: christian.carlsson@falkoping.se

Enhetschef Myndighetsutövning Joakim Ramåker
Telefon: 0515-88 58 20
E-post: joakim.ramaker@falkoping.se

Funktionsanknytningar

Arbetsledare Skara (Vakthavande)
Telefon: 0515-88 58 80

Brandstationen Skara
Telefon: 0515-88 58 27

Var det här informationen du sökte?


För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.
Hur vill du bli kontaktad?


Tack för att du hjälper oss!


Sidansvarig: Adrian Braekke, senast ändrad 23 december 2016