Bolagsstyrelser

De kommunala bolagens styrelser består av folkvalda politiker. Under perioden 2015-2019 består bolagens styrelser av följande politiker.

AB Götenebostäder 2015-2019

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Peter Legendi

S

Evalena Öman

V

Ordförande

 

 

 

Norra Skaravägen 2

 

Stenbacksvägen 12

 

533 30 GÖTENE

 

533 74 HÄLLEKIS

 

 

 

 

 

Arnold Cedving

KD

Roger Börjesson

S

Vice ordförande

   

Blomberg, Rangtorp

 

Klockaregatan 6

 

533 93 KÄLLBY

 

533 30 GÖTENE

 

 

 

 

 

Ulla Andren

S

Gunilla Sundbeck

GF

Kårtorp, Sandstugan

 

Fullösa Solhem

 

533 97 GÖTENE

 

533 96 GÖTENE

 

 

 

 

 

Bengt Karlsson

GF

Susanna Lundgren

C

Kinne-Kleva Sjustjärnan 5

 

Broby Ivarsgården 1

 

533 96 GÖTENE

 

531 95 KÄLLBY

 

 

 

 

 

Ann-Marie Widegren

M

Magnus Fredriksson

MP

Ledsjövägen 32

 

Husaby Bäcksholm

 

533 72 LUNDSBRUNN

 

533 95 GÖTENE

 

 


Götene Industrier AB 2015-2019

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Susanne Andersson

C

Arnold Cedving

KD

Vice Ordförande
Hangelösa Andersbo
533 92 LUNDSBRUNN


Blomberg Rangtorp
531 95 KÄLLBY


Björn Cavalli-Björkman

S

Maritha Hellqvist

S

Linnégatan 31
533 30 GÖTENE

 

Björsgårdsvägen 16 D
531 73 KÄLLBY

 

 Åsa Karlsson

 S

 Ulrika Karlsson

 S

Ordförande
Valhallagatan 9
533 33 GÖTENE


Smedmans väg 4
531 73 KÄLLBY


Anders Månsson

 GF

Johan Månsson

 GF

Hökaskog Persbo
533 92 LUNDSBRUNN

 

Torggatan 7 C
533 30 GÖTENE

 

 Lars Waldefeldt

 M

 Andreas Wändahl

 L

Kittelgatan 14
533 31 GÖTENE


Friggatan 7
533 33 GÖTENE

 

Götene Vatten och Värme AB 2015-2019

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Kjell-Åke Hansson

S

Mona Arnesson

S

Ordförande
Husaby Stubbagården
533 95 GÖTENE

 

Vättlösa Kyrkby Stommen 1
533 91 GÖTENE

 

Lars Jansson

GF

Kristian Ribberheim

KD

Västergatan 40
533 33 GÖTENE

 

Götgatan 38
533 33 GÖTENE

 

Johnny Johansson

GF

Lars-Erik Svahn

KD

Vice ordförande
Vättlösa Sandbäck 2
533 91 GÖTENE

 

Ledsjövägen 28
533 73 LUNDSBRUNN

 

Mats Larsson

S

 

 

Näckrosstigen 2
531 73 KÄLLBY

 

 

 

Svante Lindquist

MP

 

 

Vättlösa Stora
Fårvallsslätten 1
533 91 GÖTENE

 

 

 

Kenneth Wiklund

S

 

 

Husaby Stenhagen
533 95 GÖTENE

 

 

 

Anders Wretman

M

 

 

Västra Torsgatan 31
533 33 GÖTENE

 

 

 

 


Styrelse för Medeltidens Värld AB 2015-2019

Ordinarie

 

Ersättare

 

Namn

Parti

Namn

Parti

Susanne Andersson

C

Arnold Cedving

KD

Vice Ordförande
Hangelösa Andersbo
533 92 LUNDSBRUNN


Blomberg Rangtorp
531 95 KÄLLBY


Björn Cavalli-Björkman

S

Maritha Hellqvist

S

Linnégatan 31
533 30 GÖTENE

 

Björsgårdsvägen 16 D
531 73 KÄLLBY

 

 Åsa Karlsson

S

 Ulrika Karlsson

 S

Ordförande
Valhallagatan 9
533 33 GÖTENE


Smedmans Väg 4
531 73 KÄLLBY


Anders Månsson

 GF

Johan Månsson

 GF

Hökaskog Persbo
533 92 LUNDSBRUNN

 

Torggatan 7 C
533 30 GÖTENE

 

 Lars Waldefeldt

 M

 Andreas Wändahl

L

Kittelgatan 14
533 31 GÖTENE


Friggagatan 7
533 33 GÖTENE

 

 

Var det här informationen du sökte?


För att vi ska kunna hjälpa dig hitta rätt behöver vi kunna kontakta dig.
Hur vill du bli kontaktad?


Tack för att du hjälper oss!


Sidansvarig: Jonna Sanfridsson, senast ändrad 05 januari 2017